Područna služba Požeško-slavonska protiv tjelesnog kažnjavanja djece
Obiteljski centar, Područna služba Požeško-slavonska i ove godine ukazuje na globalni problem tjelesnog kažnjavanja djece uoči Međunarodnog dana odgoja bez batina koji se obilježava 30. travnja. Istraživanja pokazuju da je tjelesno kažnjavanje najčešći oblik nasilja nad djecom u svijetu. Uključuje svaki oblik kazne u kojem se koristi fizička sila s namjerom izazivanja boli ili neugode, koliko god ona bila blaga, kao i ne-fizičke metode koje su okrutne i ponižavajuće. Svako tjelesno kažnjavanje krši dječje pravo na poštovanje ljudskog dostojanstva i tjelesnog integriteta, kao i pravo na zdravlje, razvoj, obrazovanje i zaštitu od okrutnog, nehumanog ili ponižavajućeg postupanja ili kazne.
U ponedjeljak, 28. travnja 2025. godine, u suradnji s Dječjim vrtićem „Maslačak" iz Pakraca, održano je edukativno predavanje za roditelje i odgojitelje pod naslovom "Kako postaviti granice u odgoju?", a u Gradskoj vijećnici Grada Pakraca održala ga je Sanja Samardžija, dipl. psihologinja iz Obiteljskog centra, Područne službe Požeško-slavonske.
Predavanje je tematski obuhvatilo:
- različite odgojne stilove
- važnost postavljanja autoriteta
- razliku između odgovornosti odraslih i djece
- načine postavljanja jasnih pravila
- metode motiviranja djece na izvršavanje zadataka.
Poseban naglasak stavljen je na sprečavanje tjelesnog i verbalnog kažnjavanja djece, ističući kako je u Republici Hrvatskoj tjelesno kažnjavanje djece zakonom zabranjeno još od 1999. godine.
Predavanje je roditeljima i odgojiteljima ponudilo konkretne odgovore na česta pitanja:
- Kako biti dosljedan?
- Kako postaviti pravila da ih se djeca pridržavaju?
- Koliko ljubavi i koliko nadzora je potrebno djetetu?
- Kako uvesti granice, a zadržati dobar odnos s djetetom?